VI Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich – Corina Marti: Recital klawesynowy


Sobota, 21 września 2019, godz. 18:00
Bilety 30, 20, 15 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.VI Międzynarodowy Festiwal im. Braci Wieniawskich 
21-27 września 2019

Inauguracja Nowego Instrumentu Filharmonii Lubelskiej

Recital Klawesynowy
Corina Marti

Stefan Münch – słowo o muzyce

W programie utwory z tabulatury Jana z Lublina

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Braci Wieniawskich (21-27 września 2019) to wydarzenie, którego ideą jest prezentacja muzycznego dziedzictwa braci – Henryka i Józefa Wieniawskich. Henryk Wieniawski był genialnym skrzypkiem,  młodszy brat Józef – jednym z najznakomitszych pianistów XIX wieku. W młodości nierozłączni, jako bracia i jako muzycy, razem podróżowali, koncertowali i komponowali.  
Festiwal zainauguruje niezwykły recital klawesynowy Coriny Marti – szwajcarskiej flecistki i klawesynistki, artystki regularnie wykonującej muzykę dawną w Europie i na Bliskim Wschodzie. Podczas recitalu Corina Marti wykona utwory z tabulatury Jana z Lublina, jednego z największych zabytków muzycznych XVI wieku w Europie, wykonując je na nowym instrumencie Filharmonii – kopii klawesynu skrzydłowego, wykonanego według wzorów muzealnych XVIII-wiecznego twórcy Pascala Taskin.
Szwajcarska flecistka i klawesynistka Corina Marti studiowała muzykę barokową w Konserwatorium w Lucernie, a następnie muzykę średniowieczną Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Artystka koncertuje regularnie w Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Wraz z polskim lutnistą Michałem Gondko założyła i prowadzi zespół La Morra, z którym występowała m. in. na festiwalach muzyki dawnej w Antwerpii, Bruggii, Utrechcie, Le Thoronet, Ratyzbonie i Bazylei. Koncertowała też w ramach takich formacji jak Hesperion XXI, New Trinity Baroque, oraz Arte dei Suonatori. Poza płytami zespołu La Morra (cztery wydane, trzy w przygotowaniu) w dorobku fonograficznym ma także XV-wieczną niemiecką muzykę na instrumenty strunowe (płyta Von edler Art w duecie 
z Michałem Gondko), dzieła wczesnego i późnego Baroku (Salomone Rossi, Johann Sebastian Bach, kompozytorzy lombardzcy przełomu XVI i XVII wieku) oraz współczesną muzykę Borisa Yoffe wydane przez wytwórnie Raumklang, Et’Cetera, Musiques Suisses, Ramée, Ricercar, Ars Musici i Pan Classics. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadziła kursy interpretacji w wyższych szkołach muzycznych w Hadze i Tel-Avivie 
a także w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Valticach. Prowadzi klasy fletu i wczesnych instrumentów klawiszowych w Scholi Cantorum Basiliensis.

Godzinę przed koncertem w foyer filharmonii odbędzie się otwarcie wystawy „W krainie natchnień” Anny Celińskiej-Banaszek. Wystawa potrwa do 21 października.

 


fot. Dirk Letsch

 


Klawesyn zakupiony przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest kopią klawesynu skrzydłowego, wykonanego według wzorów muzealnych XVIII-wiecznego twórcy Pascala Taskin, klasy mistrzowskiej, w wersji koncertowej, z zastosowaniem oryginalnych, zabytkowych technik lutniczych, będącego niepowtarzalnym egzemplarzem autorskim, na prawach dzieła sztuki.
 

 

Partner Filharmonii