Moniuszko - Promesa

Szanowni Melomani!
Z wielką radością informujemy, iż Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie przystąpiła do uroczystych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki (1819-1872). We wrześniu br. Filharmonia Lubelska zorganizuje cykl „Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie” dofinansowany w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto 31 sierpnia w sali Filharmonii Lubelskiej odbędzie się uroczysty koncert „Moniuszko i opera jego czasów”. Uroczyste obchody 200. urodzin kompozytora Filharmonia Lubelska pragnie również świętować poza granicami miasta organizując cykl koncertów kameralnych w mniejszych ośrodkach Lubelszczyzny, w których wezmą udział uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów-Akademii Operowej i Konkursu Moniuszkowskiego. 

„Śpiewnik domowy na Lubelszczyźnie" to projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest upowszechnianie twórczości Stanisława Moniuszki w małych miejscowościach Lubelszczyzny. Będzie to cykl 15 koncertów kameralnych dla szkół i dorosłej publiczności, realizowanych w gminnych ośrodkach kultury. Wstęp na wydarzenia będzie bezpłatny.
Podczas każdego koncertu wystąpi 2-3 solistów (śpiewaków) oraz akompaniator. Będą to młodzi artyści, uczestnicy Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa oraz Konkursu Moniuszkowskiego organizowanych przez Teatr Wielki w Warszawie. W programie znajdą się pieśni Stanisława Moniuszki pochodzące ze Śpiewnika domowego. Koncert poprowadzi dr Małgorzata Mierczak, polsko-austriacka śpiewaczka, muzykolog (doktorat na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu), organizatorka wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą.
Każdy koncert będzie trwać do 60 minut. Szczegółowe programy koncertów będą znane na przełomie maja i czerwca, po rozstrzygnięciu Konkursu.