Edukacja dzieci

Szanowni Dyrektorzy Przedszkoli i Szkół, Nauczyciele
i Wychowawcy!

Filharmonia Lubelska wzorem lat ubiegłych zaprasza wszystkie Szkoły i Przedszkola Lublina i Województwa Lubelskiego do współpracy mającej na celu stworzenie szerokiej oferty KONCERTÓW EDUKACYJNYCH DLA DZIECI, które pozwolą Państwu w sposób barwny i urozmaicony zrealizować podstawę programową. Proponowane koncerty, są swoistą LEKCJĄ MUZYKI,  prezentują muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy, dopasowany do możliwości percepcyjnych dzieci. Młodzi słuchacze prowokowani do aktywnego udziału w koncercie poszerzają swoją wiedzę o instrumentach muzycznych, kompozytorach, formach i stylach muzycznych oraz budują potrzebę obcowania z muzyką w życiu codziennym. Organizujemy koncerty o tematyce patriotycznej i narodowej, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Dnia Muzyki, Św. Mikołaja. Zapraszamy również na otwarte próby orkiestry symfonicznej.

 

AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI

AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI to cykl koncertów organizowanych w Filharmonii i adresowany przede wszystkim do uczniów klas VII i VIII SP, Liceów i Techników. Spotkania te wprowadzają nastoletnią widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych.

Atutem cyklu są nie tylko starannie opracowany program oraz udział wykonawców i prelegentów o ustalonej renomie, ale także okazja do prezentacji i promocji młodych talentów.

Młodzież ma okazję poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów i solistów, jak i utalentowanych rówieśników. Koncertom towarzyszą prelekcje, które dają możliwość poszerzenia swych dotychczasowych wiadomości z zakresu muzyki i historii sztuki. Zainicjowany w 2011 roku cykl cieszy się nieustającym zainteresowaniem szkół, które uznają, że warto jest wzbogacać wiedzę ogólną swych wychowanków o wiadomości ze świata sztuk pięknych.

Kolejna propozycja skierowana do młodzieży to koncerty, podczas których realizujemy program „na życzenie”, przy zorganizowanej grupie od 250 osób. Nasza oferta obejmuje spotkania muzyczne pt. ,,Perły baroku”, ,,Romantyczna dusza”, ,,Paryski salon Fryderyka Chopina”, ,,Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale”, Niepodległa Polska Ignacego Jana Paderewskiego, ,,Muzyka i malarstwo XX w.”, ,,Wielcy z Lublina”, ,,Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej”, ,,W cieniu maków czerwonych”, ,,Impresjonizm malowany dźwiękiem”, ,,Astor Piazzolla królem tanga”.

Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest udział zorganizowanych grup w przedpołudniowych próbach Orkiestry Symfonicznej im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Zapraszamy do udziału w naszych koncertach, oczekujemy na Państwa propozycję, opinię i współpracę.

 

►Poniedziałek, 4 listopada 2019, godz. 9.30, 11.00

►Poniedziałek, 16 grudnia 2019, godz. 9.30, 11.00

►Poniedziałek, 2 marca 2020, godz. 9.30, 11.00

►Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, godz. 10.00

 

Audycje Edukacyjne 
Magia Dźwięku: W Krainie Instrumentów

Grupy przedszkolne – 9.30
Klasy I-III – 9.30
Klasy IV-VI –11.00

Anna Kabulska – przygotowanie i prowadzenie koncertów

„Dobrej muzyce nie potrzebne są słowa – wystarczy, kiedy instrumenty mają coś do przekazania”.
Prezentujemy cykl audycji edukacyjnych, w których młodzi melomani w przystępnej formie będą mieli okazję poznać bliżej najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości, walory. Starannie dobrany repertuar przedstawi „muzycznie” dany instrument oraz jego możliwości wykonawcze.

►Poniedziałek, 30 września 2019, godz. 9.30, 11.00

Rodzina z drewna i koń

Główną grupę klasycznych instrumentów strunowych stanowią instrumenty smyczkowe: skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas. Choć ich budowa jest bardzo podobna, różnią się miedzy sobą pod wieloma względami. Zapoznamy się z tą najpopularniejszą „rodziną” orkiestrową odkrywając to, co łączy i to, co różni jej poszczególnych członków.

►Poniedziałek, 28 października 2019, godz. 9.30, 11.00

Tajemnice blaszanego serca

Instrumenty dęte blaszane należą do jednej z najstarszych grup instrumentów. W orkiestrze reprezentowane są przez: trąbki, rogi, puzony i tuby. Jak powstały, do czego służyły, jak wydobyć z nich piękny dźwięk i co w sobie kryją…? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi.

►Poniedziałek, 18 listopada 2019, godz. 9.30, 11.00

Ich dwóch i ona jedna. A może inaczej…

Instrumenty strunowe po raz drugi, ale w zupełnie innej odsłonie. Tak różne, a jednak związane ze sobą. Co je łączy? O typowych i nietypowych cechach i zależnościach fortepianu, harfy i klawesynu opowiemy właśnie podczas tego spotkania.

►Piątek, 6 grudnia 2019, godz. 9.30, 11.00

Mikołaj w FilharmoniiI
Bajki czy grajki – Piotruś i wilk

►Poniedziałek, 27 stycznia 2020, godz. 9.30, 11.00

Pogromcy nudy potrzebni od zaraz

Historia instrumentów perkusyjnych sięga początków istnienia człowieka, kiedy to odkryto „magię” rytmu. Także dziś rytm jest pierwszym składnikiem muzyki, którego uczy się małe dziecko, a bębenki i grzechotki towarzyszą nam od dzieciństwa. Na czym polega ich urok, dlaczego cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, jaka jest ich rola i co tak właściwie kryje się pod hasłem „instrumenty perkusyjne” – spróbujemy znaleźć odpowiedzi.

►Poniedziałek, 16 marca 2020, godz. 9.30, 11.00

Na audiencji u króla

Największy i chyba najbardziej skomplikowany instrument, jaki mógł zbudować człowiek. Spośród wszystkich instrumentów muzycznych właśnie organy stawia się na pierwszym miejscu, nie tylko ze względu na monumentalne kształty i wspaniałe ornamenty, ale także największe możliwości brzmieniowe – od najcichszych i najbardziej delikatnych, po głosy, które przyprawiają o drżenie ściany budynku. Przypominają ogromną orkiestrę, którą obsługuje tylko jeden człowiek. Jak to się dzieje i jak to jest możliwe? - dowiemy się podczas audiencji u „króla instrumentów” świata muzyki.

►Poniedziałek, 23 marca 2020, godz. 9.30, 11.00

Ten obcy czyli o czym szumią drzewa

Instrumenty dęte powracają. flet, obój, klarnet i fagot - główni przedstawiciele tym razem „rodziny” instrumentów dętych drewnianych. Zapoznamy się z nimi bliżej i spróbujemy odgadnąć: dlaczego są drewniane, na czym polega ich wyjątkowość i kim jest „ten obcy”.

►Poniedziałek, 4 maja 2020, godz. 9.30, 11.00

Ostatnia strona starej księgi

Wyjątkowe spotkanie muzyczne z historią i tradycją. Muzyka dawna od średniowiecza do baroku wykonana na replikach dawnych instrumentów muzycznych takich jak: fidel, flety, dulcjan, viola da gamba, lutnia, teorba, szałamaja, krumhorn (w Polsce zwany krzywułą), cornamusy i inne. To wspaniała okazja, by poznać i przyjrzeć się bliżej instrumentom dawnych epok oraz poszukać odpowiedzi na pytanie, ile znaczyły w przeszłości i co wniosły do teraźniejszości.

►Poniedziałek, 1 czerwca 2020, godz. 9.30, 11.00

Dzień Dziecka w Filharmonii
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła


Opiekunowie wstęp bezpłatny
Rezerwacja telefoniczna:
(81) 53-15-112, -118
Rezerwacja e-mail:
rez-edu@filharmonialubelska.pl

Pobierz formularz rezerwacji na koncerty edukacyjne