Koncert Symfoniczny


Piątek, 15 lutego 2019, godz. 19:00
Bilety 30, 25, 20 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył.Szanowni Państwo, w związku z żałobą narodową ogłoszoną po śmierci Premiera Jana Olszewskiego, Filharmonia zmieniła program koncertu, dostosowując go do powagi tego czasu. Przed koncertem orkiestra i wykonawcy poproszą melomanów o uczczenie pamięci Premiera chwilą ciszy.

Koncert Symfoniczny

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii
im. H. Wieniawskiego w Lublinie

Oskar Strukiel-Piotrowski – gitara
Tomasz Radziszewski – gitara
Karol Woźniak – gitara
Waldemar Gromolak – gitara
Zbigniew Graca – dyrygent

Program:
Manuel de Falla – Suita z baletu Czarodziejska miłość
Joaquín Rodrigo – Concierto Andaluz
Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez
Maurice Ravel – Pawana na śmierć infantki
Wolfgang Amadeusz Mozart – Adagio i fuga c-moll KV 546

Aż czterech muzyków-gitarzystów zagości 15 lutego w Sali Filharmonii (g. 19.00). Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod batutą Zbigniewa Gracy artyści wprowadzą Melomanów w klimat muzyki bazującej na kulturze Półwyspu Iberyjskiego i nie tylko. W programie znajdą się utwory jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku – Joaquína Rodrigo, muzyka baletowa Manuela de Falli, jak i muzyka M. Ravela i W.A. Mozarta. Serdecznie zapraszamy !
Koncertem na gitarę i orkiestrę – Concierto de Aranjuez –  niespełna czterdziestoletni Joaquin Rodrigo ugruntował swoją pozycję, jako jeden z najbardziej znaczących kompozytorów hiszpańskich XX wieku. Oryginalnym podejściem kompozytora było wykorzystanie gitary, jako instrumentu solowego oraz sięgnięcie do muzyki ludowej Hiszpanii. Koncert napisany został z inspiracji kompozytora królewskim zespołem pałacowym w Aranjuez, gdzie spędził ze swoją małżonką miesiąc miodowy. Utwór stał się niezwykle popularny również w kulturze masowej, w której wykorzystywany jest wielokrotnie w utworach muzyki rozrywkowej, a nawet w jednym z japońskich anime.
Wg Kurta Pahlena, biografa Manuela de Falli, muzyka do baletu Czarodziejska miłość (El amor brujo) wprowadza ludową muzykę Hiszpanii w sferę artystycznej muzyki europejskiej. Utwór ten jest bodaj najczęściej wykonywanym utworem tego kompozytora. Bohaterką dzieła, jak w przypadku opery Bizeta, jest również piękna i młoda Hiszpanka – Candelas, która próbuje uwolnić się od wspomnień zmarłego kochanka, które przeszkadzają jej w miłości do Carmela.
W skład kwartetu, prowadzonego przez Waldemara Gromolaka, wchodzą studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu – Oskar Strukiel-Piotrowski, Tomasz Radziszewski i Karol Woźniak. Jako soliści, są oni laureatami wielu nagród na prestiżowych konkursach gitarowych w kraju i zagranicą.

  


Zbigniew Graca


Waldemar Gromolak

 


 

Partner Filharmonii

Aż czterech muzyków-gitarzystów zagości 15 lutego w Sali Filharmonii (g. 19.00). Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod batutą Zbigniewa Gracy artyści wprowadzą Melomanów w klimat muzyki bazującej na kulturze Półwyspu Iberyjskiego i nie tylko. W programie znajdą się utwory jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku – Joaquína Rodrigo, czy muzyka baletowa Manuela de Falli, jak i muzyka M. Ravela i W.A. Mozarta. Serdecznie zapraszamy !