II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

 

Po przyjętej z uznaniem przez melomanów pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich Filharmonia Lubelska zaprasza na drugą odsłonę ważnego dla Lublina wydarzenia muzycznego. Bracia Henryk i Józef Wieniawscy to wybitne postaci nie tylko polskiej, ale i światowej muzyki klasycznej. O wartości umiejętności instrumentalnych i kompozytorskich Henryka Wieniawskiego nie trzeba przypominać. Postać młodszego brata Henryka – Józefa – zdaje się być jednak nieco przykryta kurzem czasu. Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich jest więc swoistym memento, hołdem złożonym tym dwóm wybitnym muzykom – peanem na ich cześć, a także okazją do zapoznania się z twórczością zarówno Braci Wieniawskich, jak i innych wybitnych kompozytorów oraz wykonawców muzyki światowej klasy.

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich to prawdziwa muzyczna uczta. Wiodącymi instrumentami podczas Festiwalu będą – rzecz jasna – skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w duecie oraz solo. Pośród dzieł Henryka i Józefa Wieniawskich wybrzmią również kompozycje najwybitniejszych autorów muzyki klasycznej – Johannesa Brahmsa, Siergieja Prokofiewa, Ludwika van Beethovena, Roberta Schumanna, Mieczysława Karłowicza, Cesara Francka czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wśród wykonawców usłyszymy: Piotra Pławnera, Elżbietę Karaś-Krasztel, Justynę Zańko, Natalię Strelchenko, Pawła Wajraka, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej oraz Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Koncerty poprowadzą dyrygenci: Michał Klauza, Jerzy Maksymiuk, Piotr Wajrak i Massimiliano Caldi.

Perłą w koronie II edycji Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich będzie recital fortepianowy Yulianny Avdeevej – wybitnej pianistki, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (2010) – podczas którego wybrzmią utwory Fryderyka Chopina oraz Siergieja Prokofiewa.

II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich to wydarzenie, którego zarówno melomani, jak i amatorzy muzyki klasycznej opuścić nie powinni.
 

 
II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich
6-27 marca 2015
 
6 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

KONCERT SYMFONICZNY/ K

180. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Piotr Pławner – skrzypce
Michał Klauza – dyrygent

Program:
H. Wieniawski – Legenda op. 17
M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8J.
J. Brahms – II Symfonia D-dur

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł
Rezerwuj

 

Michał Klauza w Lublinie występuje rzadko. Ten światowej sławy dyrygent, współpracujący z najlepszymi orkiestrami w Polsce i za granicą (m. in. Narodową Operą Ukrainy w Kijowie, Orchestre National Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską) jest obecnie kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Warsztat dyrygencki doskonalił podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla  i Valery’ego Giergieva.

Równie bogatym dorobkiem artystycznym szczyci się drugi bohater wieczoru – Piotr Pławner, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem). Dzięki stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie, gdzie w 1995 roku otrzymał nagrodę specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny. Laureat prestiżowych konkursów, m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991) i 44. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium. Występuje jako solista i kameralista w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. W dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne, archiwalne oraz nagrody: Fryderyk za płytę z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona oraz nagrodę Płyta Roku 1998 przyznawaną przez miesięcznik Studio (nagranie utworów kameralnych Karola Szymanowskiego)13 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

VII KONCERT ABONAMENTOWY/ K
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej 
Elżbieta Karaś-Krasztel – fortepian 
Jerzy Maksymiuk – dyrygent 
Program:
J. Maksymiuk – Dedykacje
S. Prokofiew – I Koncert fortepianowy Des-dur op. 10
S. Prokofiew – Romeo i Julia fragmenty

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł  
Rezerwuj
 
Jerzy Maksymiuk to historia polskiej i światowej dyrygentury. Koncertował na całym świecie w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Wiener Musikverein i oczywiście w Polsce. W 1972 r. założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce krytycy uznali za jedną z najlepszych na świecie. Lata 1983-1991 to okres pełnego sukcesów kierowania BBC Scottish Symphony Orchestra. W 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera. W swoim dorobku ma także koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, Orchestre National de France i Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Za dotychczasową działalność otrzymał m.in. tytuł doctora honoris causa University of Strathclyde w Glasgow oraz Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra. Maestro Maksymiuk nagrał 100 płyt. Jest dwukrotnym laureatem Gramophone Award za The Confession of Isobel Gowdie Jamesa MacMillana (EMI) oraz za II i III Koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera (Hyperion).
Artyście towarzyszyć będzie najwybitniejsza pianistka, lublinianka – Elżbieta Karaś Krasztel. wielokrotna stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, zdobywczyni I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku, laureatka konkursów w Atenach, Moskwie i Warszawie. 


14 marca 2015 (sobota), godz. 17.00

RECITAL SKRZYPCOWY

Justyna Zańko – skrzypce
Natalia Strelchenko – fortepian

Program:

L. van Beethoven – Sonata na fortepian i skrzypce op.12 nr 2
H. Wieniawski – Polonez koncertowy D- dur op.4 nr 1
H. Wieniawski – Romans op. 22
M. Ravel – Sonata na skrzypce i fortepian G-dur nr 2

Miejsce: Galeria Malarstwa Polskiego Muzeum na Zamku
Bilety w cenie:  25 i 20 zł
Rezerwuj

Jednym z ważniejszych zadań Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich jest promocja młodych, utalentowanych artystów związanych z rodzinnym miastem patronów imprezy. Tym razem na estradzie zaprezentuje się Justyna Zańko. Na co dzień gra w orkiestrze  Filharmonii Lubelskiej, na swym koncie ma jednak wiele indywidualnych artystycznych sukcesów. Jest stypendystką Konserwatorium w Birmingham, występowała w finałach i półfinałach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Lublinie oraz Krakowie. W 2012 roku znalazła się wśród finalistów The Leamington Music Prize w Birmingham.  Tym razem lubliniance towarzyszy norweska  pianistka rosyjskiego pochodzenia – Natalia Strelchenko. Zadebiutowała w wieku 12 lat, wykonując koncert z Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu. Jako bardzo młoda pianistka grała recitale m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Wigmore Hall w Londynie uzyskując  fantastyczne recenzje. Pełne wykształcenie  Natalia Strelchenko otrzymała w Państwowym Konserwatorium w St. Petersburgu poszerzając je o  muzykologiczne badania nad historycznymi technikami pianistycznymi. Od tego czasu intensywnie koncertuje (m.in. w Skandynawii, Rosji, Niemczech, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA) i nagrywa płyty.

Program wieczoru wypełnią wirtuozowskie arcydzieła Henryka Wieniawskiego, pierwszy z dwóch polonezów Polonaise brillante op. 4 oraz Romans z II Koncertu skrzypcowego d-moll, a także jedna z wczesnych sonat Beethovena, dedykowana Antonio Salieriemu Sonata na fortepian i skrzypce op.12 nr 2 i inspirowane bluesem Sonata na skrzypce i fortepian G-dur nr 2 Maurice Ravela. 

  
 
20 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

KONCERT SYMFONICZNY/ K

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Paweł Wajrak – skrzypce
Piotr Wajrak – dyrygent

Program:

J. Wieniawski/M. Małecki – Souvenir de Lublin op. 12
A. Duranowski – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
R. Twardowski –  3 fragmenty z baletu Nagi książę
R. Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 Wiosenna

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł   
Rezerwuj

 

Pierwsze zainteresowania dyrygenturą Piotr Wajrak rozwijał pod okiem wieloletniego dyrektora Lubelskiej Filharmonii, Adama Natanka. Następnie studiował w klasie Bogusława Madeya w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem, 1994). W 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Piotr Wajrak jest laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (1994, w latach 1995-2006 był asystentem, a następnie dyrygentem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (2004-2008). Jako dyrygent gościnny współpracował m.in. z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a od 2010 roku jest nim w Operze Krakowskiej. Pracował także z orkiestrami słynnego Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui i Teatro de Bellas Artes w Bogocie.
Paweł Wajrak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile oraz Młodzieżowej Orkiestry w Odense. Jako solista i kameralista realizuje wiele projektów sięgając zarówno do muzyki dawnej (wykonawstwo historyczne), jak i współczesnej.  
22 marca 2015 (niedziela), godz. 17.00

NADZWYCZAJNY RECITAL FORTEPIANOWY

Yulianna Avdeeva

I nagroda XVI Międzynarodowego Konkursu 
im. Fryderyka Chopina 2010

Program:
F. Chopin – Nokturn cis-moll op. posth 
F. Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 
F. Chopin – Fantazja f-moll op. 49 
F. Chopin – 4 Mazurki op. 17
F. Chopin – Polonez fis-moll op. 44
S. Prokofiew – Sonata nr 8 B-dur op. 84

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  50, 40, 30 zł
Rezerwuj

Zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dało Rosjance Yulianne Avdeevej status gwiazdy i otworzyło wrota najwspanialszych sal koncertowych. Po warszawskim triumfie zadebiutowała z Filharmonią Nowojorską (pod dyrekcją Alana Gilberta) w Warszawie i Nowym Jorku oraz z Orkiestrą Symfoniczną NHK w Tokio, pod dyrekcją Charlesa Dutoit. W zeszłym sezonie wzięła udział w tournée po Japonii, Tajwanie i Włoszech, wystąpiła w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Filharmonii w Essen, Tonhalle w Zurychu oraz podczas festiwali w La Roque d’Antheron, Schwetzingen, Waidhofen i Rheingau. Wzięła również udział w International Piano Series w londyńskim Southbank Centre. Ostatnio debiutowała m. in. z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Sinfonieorchester Wuppertal.

Artystka jest triumfatorką Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów, m.in. I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu New Names w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie A.M.A. Calabria we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007).27 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

VIII KONCERT ABONAMENTOWY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”
Elżbieta Krzemińska – przygotowanie chóru
Tatiana Hempel - sopran
Michał Wajda-Chłopicki – alt
Janusz Ratajczak – tenor
Robert Gierlach - bas
Massimiliano Caldi – dyrygent  

Program:

J. Wieniawski – Rêverie
C. Franck – Symfonia d-moll
W. A. Mozart – Requiem d-moll KV 626

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł  
Rezerwuj

 

W dziejach muzyki nie ma drugiego tak fascynującego dzieła jak Requiem W.A. Mozarta. Okoliczności powstania, nagła śmierć kompozytora – wszystko to stało się przyczyną wielu legend i niedomówień. 
To wielkie, ponadczasowe dzieło zabrzmi pod batutą znakomitego Massimiliano Caldi, artysty urodzonego w Mediolanie, laureata I Nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. 

Po przyjętej z uznaniem przez melomanów pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich Filharmonia Lubelska zaprasza na drugą odsłonę ważnego dla Lublina wydarzenia muzycznego. Bracia Henryk i Józef Wieniawscy to wybitne postaci nie tylko polskiej, ale i światowej muzyki klasycznej. O wartości umiejętności instrumentalnych i kompozytorskich Henryka Wieniawskiego nie trzeba przypominać. Postać młodszego brata Henryka – Józefa – zdaje się być jednak nieco przykryta kurzem czasu. Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich jest więc swoistym memento, hołdem złożonym tym dwóm wybitnym muzykom – peanem na ich cześć, a także okazją do zapoznania się z twórczością zarówno Braci Wieniawskich, jak i innych wybitnych kompozytorów oraz wykonawców muzyki światowej klasy.

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich to prawdziwa muzyczna uczta. Wiodącymi instrumentami podczas Festiwalu będą – rzecz jasna – skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry, w duecie oraz solo. Pośród dzieł Henryka i Józefa Wieniawskich wybrzmią również kompozycje najwybitniejszych autorów muzyki klasycznej – Johannesa Brahmsa, Siergieja Prokofiewa, Ludwika van Beethovena, Roberta Schumanna, Mieczysława Karłowicza, Cesara Francka czy Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wśród wykonawców usłyszymy: Piotra Pławnera, Elżbietę Karaś-Krasztel, Justynę Zańko, Natalię Strelchenko, Pawła Wajraka, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej oraz Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”. Koncerty poprowadzą dyrygenci: Michał Klauza, Jerzy Maksymiuk, Piotr Wajrak i Massimiliano Caldi.

Perłą w koronie II edycji Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich będzie recital fortepianowy Yulianny Avdeevej – wybitnej pianistki, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (2010) – podczas którego wybrzmią utwory Fryderyka Chopina oraz Siergieja Prokofiewa.

II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich to wydarzenie, którego zarówno melomani, jak i amatorzy muzyki klasycznej opuścić nie powinni.
 

 
II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich 
6-27 marca 2015 
 
6 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

KONCERT SYMFONICZNY/ K

180. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Piotr Pławner – skrzypce
Michał Klauza – dyrygent

Program:
H. Wieniawski – Legenda op. 17
M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8J.
J. Brahms – II Symfonia D-dur

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł
Rezerwuj

 

 

Michał Klauza w Lublinie występuje rzadko. Ten światowej sławy dyrygent, współpracujący z najlepszymi orkiestrami w Polsce i za granicą (m. in. Narodową Operą Ukrainy w Kijowie, Orchestre National Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską) jest obecnie kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Warsztat dyrygencki doskonalił podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla  i Valery’ego Giergieva.

Równie bogatym dorobkiem artystycznym szczyci się drugi bohater wieczoru – Piotr Pławner, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem). Dzięki stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie, gdzie w 1995 roku otrzymał nagrodę specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny. Laureat prestiżowych konkursów, m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991) i 44. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium. Występuje jako solista i kameralista w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. W dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne, archiwalne oraz nagrody: Fryderyk za płytę z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona oraz nagrodę Płyta Roku 1998 przyznawaną przez miesięcznik Studio (nagranie utworów kameralnych Karola Szymanowskiego)13 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

VII KONCERT ABONAMENTOWY/ K
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej 
Elżbieta Karaś-Krasztel – fortepian 
Jerzy Maksymiuk – dyrygent 

Program:
J. Maksymiuk – Dedykacje
S. Prokofiew – I Koncert fortepianowy Des-dur op. 10
S. Prokofiew – Romeo i Julia fragmenty

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł  
Rezerwuj
 
Jerzy Maksymiuk to historia polskiej i światowej dyrygentury. Koncertował na całym świecie w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, Royal Albert Hall, Wiener Musikverein i oczywiście w Polsce. W 1972 r. założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce krytycy uznali za jedną z najlepszych na świecie. Lata 1983-1991 to okres pełnego sukcesów kierowania BBC Scottish Symphony Orchestra. W 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera. W swoim dorobku ma także koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, Orchestre National de France i Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Za dotychczasową działalność otrzymał m.in. tytuł doctora honoris causa University of Strathclyde w Glasgow oraz Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra. Maestro Maksymiuk nagrał 100 płyt. Jest dwukrotnym laureatem Gramophone Award za The Confession of Isobel Gowdie Jamesa MacMillana (EMI) oraz za II i III Koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera (Hyperion).
Artyście towarzyszyć będzie najwybitniejsza pianistka, lublinianka – Elżbieta Karaś Krasztel. wielokrotna stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, zdobywczyni I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku, laureatka konkursów w Atenach, Moskwie i Warszawie. 


14 marca 2015 (sobota), godz. 17.00

RECITAL SKRZYPCOWY

Justyna Zańko – skrzypce
Natalia Strelchenko – fortepian

Program:

L. van Beethoven – Sonata na fortepian i skrzypce op.12 nr 2
H. Wieniawski – Polonez koncertowy D- dur op.4 nr 1
H. Wieniawski – Romans op. 22
M. Ravel – Sonata na skrzypce i fortepian G-dur nr 2

Miejsce: Galeria Malarstwa Polskiego Muzeum na Zamku
Bilety w cenie:  25 i 20 zł
Rezerwuj

Jednym z ważniejszych zadań Międzynarodowego Festiwalu Braci Wieniawskich jest promocja młodych, utalentowanych artystów związanych z rodzinnym miastem patronów imprezy. Tym razem na estradzie zaprezentuje się Justyna Zańko. Na co dzień gra w orkiestrze  Filharmonii Lubelskiej, na swym koncie ma jednak wiele indywidualnych artystycznych sukcesów. Jest stypendystką Konserwatorium w Birmingham, występowała w finałach i półfinałach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Lublinie oraz Krakowie. W 2012 roku znalazła się wśród finalistów The Leamington Music Prize w Birmingham.  Tym razem lubliniance towarzyszy norweska  pianistka rosyjskiego pochodzenia – Natalia Strelchenko. Zadebiutowała w wieku 12 lat, wykonując koncert z Orkiestrą Symfoniczną w Petersburgu. Jako bardzo młoda pianistka grała recitale m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Wigmore Hall w Londynie uzyskując  fantastyczne recenzje. Pełne wykształcenie  Natalia Strelchenko otrzymała w Państwowym Konserwatorium w St. Petersburgu poszerzając je o  muzykologiczne badania nad historycznymi technikami pianistycznymi. Od tego czasu intensywnie koncertuje (m.in. w Skandynawii, Rosji, Niemczech, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA) i nagrywa płyty.

Program wieczoru wypełnią wirtuozowskie arcydzieła Henryka Wieniawskiego, pierwszy z dwóch polonezów Polonaise brillante op. 4 oraz Romans z II Koncertu skrzypcowego d-moll, a także jedna z wczesnych sonat Beethovena, dedykowana Antonio Salieriemu Sonata na fortepian i skrzypce op.12 nr 2 i inspirowane bluesem Sonata na skrzypce i fortepian G-dur nr 2 Maurice Ravela. 

  
 
20 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

KONCERT SYMFONICZNY/ K

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Paweł Wajrak – skrzypce
Piotr Wajrak – dyrygent

Program:

J. Wieniawski/M. Małecki – Souvenir de Lublin op. 12
A. Duranowski – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
R. Twardowski –  3 fragmenty z baletu Nagi książę
R. Schumann – I Symfonia B-dur op. 38 Wiosenna

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł   
Rezerwuj

 

Pierwsze zainteresowania dyrygenturą Piotr Wajrak rozwijał pod okiem wieloletniego dyrektora Lubelskiej Filharmonii, Adama Natanka. Następnie studiował w klasie Bogusława Madeya w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem, 1994). W 2008 r. uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Piotr Wajrak jest laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (1994, w latach 1995-2006 był asystentem, a następnie dyrygentem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (2004-2008). Jako dyrygent gościnny współpracował m.in. z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a od 2010 roku jest nim w Operze Krakowskiej. Pracował także z orkiestrami słynnego Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui i Teatro de Bellas Artes w Bogocie.
Paweł Wajrak ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera. Brał udział w Kursach Mistrzowskich w Łańcucie, Kursach Kameralnych (pod kier. prof. Wiesława Kwaśnego i Mariny Jaszwili). W latach 1997-2001 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Amabile oraz Młodzieżowej Orkiestry w Odense. Jako solista i kameralista realizuje wiele projektów sięgając zarówno do muzyki dawnej (wykonawstwo historyczne), jak i współczesnej.  
22 marca 2015 (niedziela), godz. 17.00

NADZWYCZAJNY RECITAL FORTEPIANOWY

Yulianna Avdeeva

I nagroda XVI Międzynarodowego Konkursu 
im. Fryderyka Chopina 2010

Program:
F. Chopin – Nokturn cis-moll op. posth 

F. Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 
F. Chopin – Fantazja f-moll op. 49 
F. Chopin – 4 Mazurki op. 17
F. Chopin – Polonez fis-moll op. 44
S. Prokofiew – Sonata nr 8 B-dur op. 84

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)
Bilety w cenie:  50, 40, 30 zł
Rezerwuj

Zwycięstwo w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dało Rosjance Yulianne Avdeevej status gwiazdy i otworzyło wrota najwspanialszych sal koncertowych. Po warszawskim triumfie zadebiutowała z Filharmonią Nowojorską (pod dyrekcją Alana Gilberta) w Warszawie i Nowym Jorku oraz z Orkiestrą Symfoniczną NHK w Tokio, pod dyrekcją Charlesa Dutoit. W zeszłym sezonie wzięła udział w tournée po Japonii, Tajwanie i Włoszech, wystąpiła w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Filharmonii w Essen, Tonhalle w Zurychu oraz podczas festiwali w La Roque d’Antheron, Schwetzingen, Waidhofen i Rheingau. Wzięła również udział w International Piano Series w londyńskim Southbank Centre. Ostatnio debiutowała m. in. z Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Sinfonieorchester Wuppertal.

Artystka jest triumfatorką Konkursu w Genewie w Szwajcarii (2006) i laureatką wielu międzynarodowych konkursów dla młodych pianistów, m.in. I nagrody w Konkursie im. Carla Czernego w Pradze (1997), Grand Prix I Ogólnorosyjskiego Otwartego Konkursu New Names w Moskwie (2000), I nagrody w V Konkursie Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (2002), I nagrody w XII Konkursie A.M.A. Calabria we Włoszech (2002) oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007).27 marca 2015 (piątek), godz. 19.00

VIII KONCERT ABONAMENTOWY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”
Elżbieta Krzemińska – przygotowanie chóru
Tatiana Hempel - sopran
Michał Wajda-Chłopicki – alt
Janusz Ratajczak – tenor
Robert Gierlach - bas
Massimiliano Caldi – dyrygent  

Program:

J. Wieniawski – Rêverie
C. Franck – Symfonia d-moll
W. A. Mozart – Requiem d-moll KV 626

Miejsce: Collegium Maius UM (ul. Jaczewskiego 4)

Bilety w cenie:  30, 25, 20 zł  
Rezerwuj

 

W dziejach muzyki nie ma drugiego tak fascynującego dzieła jak Requiem W.A. Mozarta. Okoliczności powstania, nagła śmierć kompozytora – wszystko to stało się przyczyną wielu legend i niedomówień. 
To wielkie, ponadczasowe dzieło zabrzmi pod batutą znakomitego Massimiliano Caldi, artysty urodzonego w Mediolanie, laureata I Nagrody VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.