Festiwal Spotkań Kultur Caper Lublinensis 2009

Program:

NAŁĘCZOWSKIE DIVERTIMENTO 2009
Sala Balowa Pałacu Małachowskich
16 maja – 28 czerwca

Sobota - 16 maja, godz. 16.00
RECITAL FORTEPIANOWY
DOMINIKA PESZKO
Program:
F. Chopin – Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
- Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
- IV Ballada f-moll op.52
F. Liszt – Les jeux d’eaux a la Villa d’Este
M. Ravel – Jeux d’eau
F. Chopin – Andante spianato i Wielki polonez Es-dur op.22


Niedziela - 17 maja, godz. 16.00
KONCERT PIEŚNI MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA
100. rocznica śmierci kompozytora
TOMASZ PIĘTAK – baryton
LECH NAPIERAŁA – fortepian
Program:
Pieśni Mieczysława Karłowicza do słów Tetmajera oraz poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera


Sobota - 23 maja godz. 16.00
PONAD GRANICAMI... 
ŁUCKIE TRIO BANDURZYSTEK „LELIA”
OLGA CZURINA
OKSANA KOSANDA
LESIA STARIKOWA
Program:
utwory W. Własowa, G. Kytasty, E. Adamcewicza, W. Miszałowa, I. Marczenki, G. Dawidowskiego.


Niedziela - 24 maja, godz. 16.00
SPOTKANIA KAMERALNE
KWARTET LUBELSKI:
GRZEGORZ CHOLEWIŃSKI – I skrzypce
TOMASZ KUSIAK – II skrzypce
PIOTR GRZELAK – altówka
MAREK SMORAWIŃSKI – wiolonczela
Program:
J. Haydn – Kwartet D-dur op. 20 nr 4
A. Vivaldi – Cztery pory roku op. 8:
- Koncert nr 4 f-moll „Zima”
- Koncert nr 1 E-dur „Wiosna”
W. A. Mozart – Divertimento F-dur KV 136


Sobota - 6 czerwca, godz. 16.00
RECITAL PIEŚNI
JACEK JASKUŁA – baryton
MATEUSZ LASATOWICZ – fortepian
Program:
F. Chopin – Wybrane pieśni
F. Chopin – Sonata h-moll op. 58
J. Brahms – „Denn es gehet Menschen wie dem Vieh”


Sobota - 20 czerwca, godz. 17.30
SPOTKANIA KAMERALNE
NURŁAN ALIMBAJEW – skrzypce
AGATA MRÓWCZYŃSKA – skrzypce
TERESA KSIĘSKA-FALGER – fortepian
Program:
Kompozycje J. S. Bacha, F. Veraciniego, G. Tartiniego


Niedziela - 21 czerwca, godz. 16.00
KONCERT KAMERALNY
200. rocznica śmierci Józefa Haydna
200. rocznica urodzin Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego
DOMINIKA FALGER – skrzypce
ANFRED WAGNER-ARTZT – fortepian
Program:
J. Haydn – Sonata G-dur Hob. XV/32
F. Schubert – Sonata A-dur op. 162
F. Mendelssohn-Bartholdy – Sonata f-moll op. 4


Sobota - 27 czerwca, godz.16.00
SPOTKANIA KAMERALNE
Kwartet Divertimento
IRINA STUKASZINA-GĄSIOR – I skrzypce
LECH GĄSIOR – II skrzypce
KATARZYNA CZERNIAWSKA – altówka
BOŻENA CZERKIES – wiolonczela
Program:
J. Haydn – Kwartet C-dur op. 20 nr 2
W. A. Mozart – Divertimento B-dur KV 136
F. Chopin – Miniatury (wybrane walce, preludia)
C. M. von Weber – „Zaproszenie do tańca” (transkrypcja)


Niedziela - 28 czerwca, godz. 16.00
NADZWYCZAJNY RECITAL FORTEPIANOWY
MARIANNA PRJEVALSKAYA
Program:
D. Scarlatti – Trzy sonaty – a-moll K 175
- f-moll K 365
- D-dur K 491
F. Chopin – Fantazja f-moll op. 49
S. Rachmaninow – Sonata b-moll op. 36

Słowo o muzyce: TERESA KSIĘSKA-FALGER i ALINA STANIAK-ZIÓŁKOWSKA


KONCERTY PREZYDENCKIE 2009
- Sala Trybunału Koronnego –
21 czerwca – 23 sierpnia

Niedziela – 21 czerwca 2009 godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
DOMINIKA FALGER – skrzypce
MANFRED WAGNER-ARTZT – fortepian
Program:
J. Haydn – Sonata G-dur Hob. XV/32
F. Mendelssohn – Bartholdy – Sonata f-moll op. 4
F. Schubert – Sonata A-dur op. 162


Niedziela – 28 czerwca godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
KATARZYNA BUDNIK – altówka
PIOTR KOPCZYŃSKI - fortepian
Program:
J. Brahms – Sonata Es-dur op.120 nr.2
F. Schubert –Sonata a-moll ,,Arpeggione"
N. Paganini – Sonata per la Grand' Viola


Niedziela – 5 lipca godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
KAJA DANCZOWSKA – skrzypce
JUSTYNA DANCZOWSKA – fortepian
Program:
L. van Beethoven – Sonata A-dur „Kreutzerowska” op.47
C. Franck – Sonata A-dur


Niedziela – 12 lipca 2009 godz. 19.00
RECITAL GITAROWY
ROCH MODRZEJEWSKI – gitara
Program:
B J. Hagen Sonata à Liuto solo in C minor (arr. Roch Modrzejewski)
F. Spinacino– Intabolatura de lauto (arr. Roch Modrzejewski)
N. D'Angelo– Due Canzoni Lidie
W. Lutosławski - Melodie ludowe
N. Coste - Le tournoi, fantasie chevaleresque
J. Rodrigo - Invocacion y danza


Niedziela – 26 lipca 2009 godz. 19.00
RECITAL FORTEPIANOWY
PIOTR BANASIK – fortepian
Program:
J. S. Bach - F. Busoni - Chacconna d-moll
S. Rachmaninow - Wariacje na temat Corelliego d-moll op. 42
F. Chopin - Fantazja f-moll op. 49
F. Schubert - F. Liszt - Auf dem Wasser zu singen
F. Mendelssohn - Variations serieuses d-moll op. 54
F. Liszt - Rapsodia Węgierska nr 6


Niedziela – 2 sierpnia 2009 godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
AKADEMOS KWARTET
ANNA RECHLEWICZ – skrzypce
JOANNA COGIEL – skrzypce
ALEKSANDRA BATOG – altówka
DANUTA SOBIK-PTOK – wiolonczela
Program:
L. van Beethoven - Kwartet B dur op.18/6
F. Schubert – Quartettsatz
F. Mendelssohn - Kwartet a moll op.13


Niedziela – 9 sierpnia 2009 godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
ROMAN WIDASZEK – klarnet
KWARTET ŚLĄSKI:
SZYMON KRZESZOWIEC – skrzypce
ARKADIUSZ KUBICA – skrzypce
ŁUKASZ SYRNICKI – altówka
PIOTR JANOSIK - wiolonczela
Program:
Z. Kodaly - II Kwartet smyczkowy op.10
A. Głazunow - "Reverie orientale" na klarnet i kwartet smyczkowy
W. A. Mozart - Kwintet klarnetowy A - dur KV 581


Niedziela – 23 sierpnia 2009 godz. 19.00
KONCERT KAMERALNY
VIVO TRIO
MAGDALENA KLING – skrzypce
ROBERT FENDER - wiolonczela
KATARZYNA KLING – fortepian
Program:
F. Mendelssohn – Bartholdy – Trio c-moll
M. Ravel – Trio A-dur

Słowo o muzyce: TERESA KSIĘSKA-FALGER

 

MUZYKA DAWNEJ EUROPY 2009
- Wirydarz Dominikański –
4 – 25 lipca

Sobota – 4 lipca 2009 godz. 20.00
ORIENT – OKCYDENT
Dialog muzyki europejskiej XI – XIII wieku z muzyką perską
Wykonawcy koncertu:
SCHOLA TEATRU WĘGAJTY w składzie: 
MACIEJ KAZIŃSKI
SERHII PETRYCHENKO
JOHANN WOLFGANG NIKLAUS
oraz gościnnie:
MOHSSEN HOSSEINI
MOHAMMAD RASOULI.
Instrumenty:
nej, tar, tombak, daf, lira korbowa, fidel, kemancze, koboz.


Sobota – 11 lipca 2009 godz. 20.00
MUZYKA DWORÓW EUROPEJSKICH EPOKI RENESANSU
ZESPÓŁ „SABIONETTA”
AGNIESZKA OBST – fidel, mandora, kierownik zespołu
ANNA KRAWCZUK – śpiew
MAGDALENA TEJCHMA – flety proste
KATARZYNA KALINOWSKA – fidel
WOJCIECH LUBERTOWICZ – instrumenty perkusyjne
PIOTR ZALEWSKI – viola da gamba 
Program:
1 Chiara Stella -  Fabritio Caroso
2 Nina y nina – Anonim XVI w.
3 Tres Morilas – Anonim  XVI w.
4 Branle Simple – Anonim XV/XVI w.
5 So ben mi ch’ha bon tempo – Orazio Vecchi 
6 Basse Danze „Die Katze”- Anonim  XVI w.
7 Bransle des Lavabdieres –Anonim XV/XVI w.
8 La Tricotea Samartin la vea – Alonso
9 The Earl of Essex Galiard – Anonim XVI w.
10 Dindirindin – Anonim XVI w.
11 Rex – Tabulatura Jana z Lublina 
12 Bransle Gay Anonim XV/XVI w.
13 Todos los bienes del mundo – Jo. Del Ensina
14 Alta Danza – Franciscus de la Torre
15 Rodrigo Martinez – Anonim XVI w.
16 Al alva venid, buen amigo – Anonim XVI w.


Sobota  – 18 lipca 2009 godz. 20.00
ANGIELSKIE PIEŚNI I DUETY OKRESU RESTAURACJI
350. rocznica urodzin Henry Purcella
ZESPÓŁ „HARMONIA PARNASSIA”
ANNA MIKOŁAJCZYK – sopran
MIROSŁAW BORCZYŃSKI – baryton
MIROSŁAW FELDGEBEL – klawesyn, harfa celtycka
MARK CAUDLE – viola da gamba, wiolonczela, kierownictwo artystyczne
Program:
D. Purcell – „My dearest, my fairest”
D. Purcell – „You say tis’ love” ze sztuki “Król Artur”
D. Purcell – Dialog Coridona i Mopsy ze sztuki “The Fairy Queen”
D. Purcell – “What shall I do to show how much I love her” ze sztuki “Dioklecjan”
D. Purcell – scena z Pijanym Poetą ze sztuki “The Fairy Queen”
D. Purcell – “Harvest home” ze sztuki “Król Artur”
D. Purcell – “Tho’ my mistress be fair”
D. Purcell – “Lost is my quiet”
J. Eccles  – “I burn, I burn” ze sztuki “Komiczna historia Don Kichota”
J. Eccles – “The Dirge” ze sztuki “Komiczna historia Don Kichota”
H. Purcell – „Let the dreadfull Engines” ze sztuki “Komiczna historia Don Kichota”
H. Purcell – “The Plaint” - ze sztuki “The Fairy Queen”
H. Purcell – “There’s not a Swain of the Plain”
H. Purcell – “If Music be the Food of Love”
H. Purcell – “Upon a quiet conscience”


Sobota – 25 lipca 2009 godz. 20.00
J. F. LAMPE – The Dragon of Wantley 
(opera barokowa – wykonanie koncertowe - prapremiera polska)
ORKIESTRA BAROKOWA “CONCERTO POLACCO”
MAREK TOPOROWSKI – kierownictwo artystyczne

 

LUBELSKIE ATRIUM MUZYCZNE 2009
1-20 września

Wtorek - 1 września, godz. 19.00, sala koncertowa FL
KONCERT SYMFONICZNO-CHÓRALNY
70. rocznica wybuchu II wojny światowej
Honorowy patronat:
JE Abp Józef Życiński - Metropolita Lubelski
Genowefa Tokarska – Wojewoda Lubelski
Adam Wasilewski - Prezydent Miasta Lublin
Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba – Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec
ORKIESTRA SYMFONICZNA FL
STEVE ELLERY – dyrygent
ALEXANDER WALKER – dyrygent
IZABELA KŁOSIŃSKA – sopran
RAFAŁ BARTMIŃSKI – tenor
ADAM KRUSZEWSKI - bas
LEE G. K. DUNLEAVY - organy
CHAMBER CHOIR OF NORTHAMPTON BACH CHOIR
CHAMBER CHOIR OF DAVENTRY CHORAL SOCIETY
CHAMBER CHOIR OF ABINGDON and DISTRICT MUSIC SOCIETY
BOYS of the CHOIR of ALL SAINTS' CHURCH, NORTHAMPTON
Program:
Benjamin Britten “Requiem wojenne”


Piątek – 4 września, godz. 19.00, Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
SPOTKANIA KAMERALNE
200. rocznica śmierci Józefa Haydna 
100. rocznica urodzin Grażyny Bacewicz
KWARTET EUROPA:
VICTOR PARRA  – I skrzypce
ANNA RADOMSKA-GARDYJAS – II skrzypce (Polska/Hiszpania)
CRISTIAN IFRIM – altówka (Rumunia/Hiszpania)
HERWIG CORYN – wiolonczela (Belgia)
Program:
J. Haydn – Kwartet op. 76 nr 2
G. Bacewicz – Kwartet nr 4
F. Remacha – Cuarteto pára cuerda
J. Turina – Oración de torero


Piątek - 11 września, godz. 19.00, Sala Koncertowa FL
LUBLIN KOCHANOWSKIEGO
425. rocznica śmierci Poety
Współorganizacja: Radio Lublin S.A.
Honorowy patronat: 
Krzysztof Grabczuk - Marszałek Województwa Lubelskiego
Adam Wasilewski - Prezydent Miasta Lublin
ZESPÓŁ WOKALNY AFFABRE CONCINUI
Program: 
Psalmy w przekładzie J. Kochanowskiego z muzyką M. Gomółki


Niedziela - 13 września, godz. 19.00, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Lublinie
NADZWYCZAJNY KONCERT JUBILEUSZOWY
200. rocznica śmierci Józefa Haydna
25-lecie „Cameraty”
KWARTET CAMERATA:
WŁODZIMIERZ PROMIŃSKI – I skrzypce
ANDRZEJ KORDYKIEWICZ – II skrzypce
PIOTR REICHERT – altówka
ROMAN HOFFMAN - wiolonczela
Program: 
J. Haydn – Kwartet g-moll op. 74 nr 3 „Jeździec”
J. Haydn – Kwartet C-dur op. 76 nr 3 „Cesarski”
J. Haydn – Kwartet G-dur op. 77 nr 1 
J. Haydn – Kwartet D-dur op. 76 nr 5


Piątek – 18 września, godz. 19.00, Sala koncertowa FL
KONCERT SYMFONICZNY
Współorganizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ORKIESTRA SYMFONICZNA FL
PIOTR WIJATKOWSKI – dyrygent
JOANNA TIC – flet (honorarium i materiały nutowe AFK)
Program: 
M. Górecki – Trzy epizody na orkiestrę
Wolfram Wagner – Koncert na flet i orkiestrę kameralną (I wykonanie w Lublinie)
W. A. Mozart – Symfonia Es-dur KV 543


Niedziela – 20 września, godz. 19.00, Sala koncertowa FL
NADZWYCZAJNY RECITAL SKRZYPCOWY
AGATA SZYMCZEWSKA – skrzypce (laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006)
MARIAN SOBULA – fortepian
Program: 
L. van Beethoven – Sonata A-dur op. 30 nr 1
H. Wieniawski – Fantazja faustowska op. 20
J. Brahms – Sonata G-dur op. 78
M. Ravel – Sonata G-dur

Słowo o muzyce: TERESA KSIĘSKA-FALGER


SANUS PER ARTEM 2009
- Sala Balowa Pałacu Małachowskich w Nałęczowie –
6 – 27 września

Niedziela – 6 września 2009 godz. 16.00
KONCERT KAMERALNY
ZUZANNA SAWICKA - harfa
WOJCIECH KOPROWSKI – skrzypce
Program:
C. P. Emanuel Bach – Sonata na harfę G-dur, Wotq 139
P. Hindemith – Sonata na harfę
M. de Falla – Spanish Dance No. 1 from the Opera “La Vida Breve” (opr. Na harfę solo – Marcel Grandjany)
C. Saint-Saëns – Fantaisie op. 124 na skrzypce i harfę
V. Kikta – Sonata na skrzypce i harfę (1998) – cz. III Rondo. After D. Gorlov’s Sculpture „Troika”


Niedziela – 13 września 2009 godz. 16.00
KONCERT KAMERALNY: Klasycy wiedeńscy
MECCORRE SRTRING QUARTET:
WOJCIECH KOPROWSKI - skrzypce
ALEKSANDRA TOMASIŃSKA - skrzypce
MICHAŁ BRYŁA - altówka
KAROL MARIANOWSKI – wiolonczela
Program:
Haydn, Mozart, Beethoven


Niedziela – 20 września 2009 godz. 16.00
KONCERT KAMERALNY
TRIO FORTEPIANOWE „LA MER”:
MAGDALENA PIĘTKA - skrzypce
HALINA FURMANEK - wiolonczela
JOANNA ĆWIRKO - fortepian
Program:
Bach, Chaczaturian, Chopin, Dvorak, Mozart, Rubinstein, Schumann, Wagner


Niedziela – 27 września 2009 godz. 16.00
KONCERT MUZYKI POLSKIEJ
TRIO STROIKOWE:
ANDRZEJ MAZUR - klarnet
JAN ARNAL - obój
WIESŁAW KAPROŃ - fagot
Program:
Szałowski, Spisak, Tansman

Słowo o muzyce: TERESA KSIĘSKA-FALGER i ALINA STANIAK-ZIÓŁKOWSKA