IV Festiwal Muz Słowiańskich

IV FESTIWAL MUZ SŁOWIAŃSKICH 2017

Tegoroczny Festiwal Muz Słowiańskich w całości wypełni muzyka kameralna, zarówno pochodząca z krajów słowiańskich jak i inspirowana kulturą Słowian. Inaugurując Festiwal sięgniemy do ludowych korzeni Słowackich, które przybliży nam dźwięk Pasterskiej Fujary Słowackiej od 2008r. widniejącej na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy XIX wiecznej liryki wokalnej usłyszą, rzadko wykonywane duety A. Dvořáka. Uczestnicy festiwalu usłyszą również utwory współczesnych kompozytorów Tansmanna czy Kilara, inspirowane folklorem słowiańskim. Festiwal zakończymy w refleksyjnym nastroju ballad rosyjskich bardów, którzy dzięki Słowiańskiej Duszy byli w stanie tworzyć w czasach bezdusznych.

W festiwalowych koncertach nie zabraknie miejsca dla dzieci, dla których utwory inspirowane słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim wykona Orkiestry św. Mikołaja. 

 

10 września 2017 (niedziela), godz. 17.00

SŁOWIAŃSKIE DIVERTIMENTO

Peter Krupa - słowacka fujara pasterska

Izabela Jutrzenka - Trzebiatowska - fortepian

 

Wernisaż:

Marta Wasilczyk

Peter Krupa

 

IV Festiwal Muz Słowiańskich zainauguruje Słowiańskie Divertimento, które rozpoczniemy wernisażem ceramiczki - Marty Wasilczyk. Artystka prowadzi własną Pracownię Ceramiki Artystycznej oraz jest nauczycielką ceramiki i tkaniny artystycznej w Zespole Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Na wystawie zobaczymy także prace Petera Krupy. Na uwagę zasługują zwłaszcza te, inspirowane muzyką oraz sylwetkami kompozytorów słowiańskich. W części II Divertimenta ten unikatowy Twórca zaprezentuje Fujarę Pasterską zwaną także Słowacką - ludowy instrument, choć wywodzi się z Persji jest bardzo popularny na terenie Słowacji. Artysta wykona kilka miniatur inspirowanych folklorem słowackim. W ostatniej – III część zaprosimy na krótki recital fortepianowy młodej pianistki Izabeli Jutrzenki – Trzebiatowskiej, która wykona utwory F. Chopina.

 

 17 września 2017 (niedziela), godz. 17.00

 

A. Dvořák - Kwintet F-dur

 

W. Kilar - Kwintet na instrumenty dęte

 

A.Tansman -  Cztery tańce polskie

 

 

AKORD 5

 

Beata Dąbrowska - flet

Aleksandra Kołodziejczyk - Barańska - obój

Jaremi Zienkowski - klarnet

Grzegorz Barański - fagot

Oleg Bezushkevych - waltornia

 

Kwintet Dęty AKORD 5 został utworzony z inicjatywy Filharmoników Lubelskich. W utworach, które do koncertu wybrali muzycy, słuchacz odnajdzie wiele słowiańskich powiązań i inspiracji. Kwartet Dvořáka jest tego oczywistym przykładem, ale jego wykonanie w aranżacji na kwintet dęty będzie dla odbiorcy ciekawym doświadczeniem brzmieniowym. O Kwintecie na instrumenty dęte Kilara, Tadeusz Marek pisze, że wyczuwa w nim „...chłód emocjonalny, który rekompensuje w dużym stopniu swada i błyskotliwość”. I rzeczywiście nie brak w nim „pożyczonych” od Igora Strawińskiego kompozytorskich forteli i manier stylistycznych czy cierpko brzmiących harmonii z Symfonii instrumentów dętych. Koncert zamkną Cztery tańce polskie, wśród których A. Tansman umieścił czeską Polkę. Zaproponowany na koncert repertuar jest gwarancją, że krążenia słowiańskiej energii słuchacz może się spodziewać przez cały czas trwania koncertu.

 

22 września 2017 (piątek), godz. 19.00

A. Dvořák - Moravské dvojzpěvy op. 32, op.38

 

Karolina Sikora - sopran

Michał Wajda - Chłopicki - alt

Marcin Kozieł - fortepian

 

Dvořák zaczął tworzyć cykl pieśni z inicjatywy praskiego hurtownika Jana Neffa, u którego pracował jako nauczyciel fortepianu. Neff i jego żona Marie byli wielkimi miłośnikami muzyki i często prowadzili lokalne koncerty, podczas których również śpiewali, a Dvořák brał w nich udział, jako akompaniator. Zainspirowany przez Neffów, tworzy pieśni z ludową muzyką i tekstów ludowych poetów morawskich na dwa głosy z fortepianem. Morawskie  dvojzpěvy są jednym z najbardziej oryginalnych przejawów fantazji Dvořáka. Możemy w nich znaleźć całą indywidualność kompozytora. Dvořák nie używa oryginalnych pieśni ludowych, lecz tworzy w oparciu o własne melodie, wykorzystując tylko charakterystyczne cechy morawskiego folkloru. Morawskie Duety zajmują bardzo szczególne miejsce w twórczości kompozytora, ponieważ ich sukces stał się kamieniem milowym dla jego międzynarodowej popularności.

 

24 września 2017 (niedziela) godz. 10.00 / 12.00

Wszystko gra

Orkiestra św. Mikołaja

 

 

Anna Kołodziej - skrzypce, śpiew

Marcin Skrzypek - gitara, mandola, cymbały, perkusjonalia, śpiew

Bogdan Bracha- skrzypce, flety pasterskie, śpiew

Aleksandra Bałdyga - wiolonczela, śpiew

Jacek Warszawa – perkusja

 

Warsztaty dla dzieci prowadzone przez muzyków Orkiestry św. Mikołaja. Skrzypce - skrzypią, bębny - bębnią, piszczałki - piszczą, a struny - strunią? Skąd się wzięła muzyka? Czy to dzieci wymyśliły instrumenty? Kapela ad hoc - czyli próba odpowiedzi na zagadkę czy na skrzypcach i basach trzeba się uczyć czy też można od razu grać. Muzycy Orkiestry św. Mikołaja mają za sobą dziesiątki występów i audycji edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Mikołaje z Orkiestry grali koncerty dla dzieci w Programie III PR i Filharmonii Narodowej w Warszawie, i Mikołajkach Folkowych,ale w Lubelskiej Filharmonii takie warsztaty poprowadzą pierwszy raz!

 

 

Harmonogram koncertów:

godz. 10.00 – Lub-smyki koncert dla dzieci w wieku 0-3 lata z rodzicami
godz. 12.00 – Młodzi Melomani koncert dla dzieci w wieku 4-12 lat i całych rodzin 

 

Ceny biletów: 
Lub-smyki: 30 zł – osoba dorosła, dziecko – wejście bezpłatne
Młodzi Melomani: 20 zł - osoba dorosła, 10 zł - dziecko

 

Rezerwacja biletów na koncerty Lub-smyki i Młodzi Melomani:
on-line
www.filharmonialubelska.eu 
telefoniczna81 53-15-112, 81 53-15-118 
drogą e-mailowąbilety@filharmonialubelska.pl

 

24 września 2017 (niedziela), godz. 17.00

 DUSZA SŁOWIAŃSKA W BEZDUSZNYCH CZASACH.

Wertyński. Okudżawa. Wysocki.

 

Borys Somerschaf - śpiew

Jakub Niedoborek - gitara

Sergij Fendak - skrzypce

Paweł Sulej - akordeon

Urszula Czerniak - kontrabas

Jacek Król - recytacja